Sad Elvis star Austin Butler and director Baz Luhrmann hit the red carpet

the television

The best drama series

Andor (Disney +)

Bad Sisters (Apple TV+)

Better Call Saul (AMC) – WINNER

The Crown (Netflix)

Euphoria

The Good Fight (Paramount+)

House of the Dragon (HBO)

Chapter (Apple TV+)

Yellowstone (Paramount Network)

Best Actor in a Drama Series

Jeff Bridges – The Old Man (FX)

Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)

Diego Luna – Andor (Disney +)

Bob Odenkirk – Better Call of Saul (AMC) – WINNER

Adam Scott – Severance (Apple TV+)

Anthony Star – The Boys (Prime Video)

Bob Odenkirk won Best Actor in a Drama Series for Better Call Saul

Best Actress in a Drama Series

Christine Baranski – The Good Fight (Paramount+)

Sharon Horgan – Bad Sisters (Apple TV+)

Laura Linney – Ozark (Netflix)

Mandy Moore – This Is Us (NBC)

Kelly Riley – Yellowstone (Paramount Network)

Zendaya – Euphoria (HBO) – WINNER

Best Supporting Actor in a Drama Series

Andre Braugher – The Good Fight (Paramount+)

Ishmael Cruz Cordova – The Lord of the Rings: Rings of Power (Mainstream Video)

Michael Emerson – Evil (Paramount+)

Giancarlo Esposito – Better Saul (AMC) – WINNER

John Lithgow – The Old Man (FX)

Matt Smith – House of the Dragon (HBO)

Best Supporting Actress in a Drama Series

Millie Alcock – House of the Dragon (HBO)

Carol Burnett – Better Saul (AMC)

Jennifer Coolidge – The White Lotus (HBO) – WINNER

Julia Garner – Ozark (Netflix)

Audra McDonald – The Good Fight (Paramount+)

Rhea Seehorn – Better Call Saul (AMC)

Jennifer Coolidge delivers an inspiring speech as she won Best Supporting Actress in a Drama Series for The White Lotus.

Jennifer Coolidge delivers an inspiring speech as she won Best Supporting Actress in a Drama Series for The White Lotus.

Best comedy series

Abbott Elementary (ABC) – WINNER

Barry (HBO)

Bear (FX)

Better things (FX)

Ghosts (CBS)

The Hacks (HBO Max)

Reboot (Hulu)

Reservation dogs (FX)

Best Actor in a Comedy Series

Matt Perry – What We Do in the Shadows (FX)

Bill Hader – Barry (HBO)

Keegan Michael Key – Reboot (Hulu)

Steve Martin – Murders in the Building Only (Hulu)

Jeremy Allen White – Bear (FX) – WINNER

D’Pharaoh Woon-A-Tai – Reserved Dogs (FX)

Best Actress in a Comedy Series

Christina Applegate – Meet to Me (Netflix)

Quinta Bronson – Abbott Elementary (ABC)

Kaley Cuoco – Host (HBO Max)

RenĂ©e Elise Goldsberry – Girls5eva (Peacock)

Devery Jacobs – Reservation Dogs (FX)

Jen Smart – The Hacks (HBO Max) – WINNER

Best Supporting Actor in a Comedy Series

Brandon Scott Jones – Ghosts (CBS)

Leslie Jordan – Call Me Cat (Fox)

James Marsden – Meet to Me (Netflix)

Chris Perfetti – Abbott Elementary (ABC)

Tyler James Williams – Abbott Elementary School (ABC)

Henry Winkler – Barry (HBO) – WINNER

Best Supporting Actress in a Comedy Series

Paulina Alexis – Reserved Dogs (FX)

Ayo Edebiri – Bear (FX)

Marcia Gay Harden – Uncoupled (Netflix)

Janelle James – Abbott Elementary School (ABC)

Annie Potts – Young Sheldon (CBS)

Sherrill Lee Ralph – Abbott Elementary School (ABC) – WINNER

Best limited series

The Dropout (Hulu) – WINNER

Gaslite (Starz)

The Girl from Plainville (Hulu)

Presentation (Paramount +)

Pam and Tommy (Hulu)

Station Eleven (HBO Max)

This Is Going to Hurt (AMC+)

Under the Sky (FX)

Best TV movie

Fresh (Hulu)

prey (holu)

Ray Donovan: The Movie (Showtime)

Survivor

Three months (Paramount +)

Stranger: The Yankovic Story (The Roku Channel) – WINNER

Best Actor in a Limited Series or TV Movie

Ben Foster – Survivor (HBO)

Andrew Garfield – Under the Sky (FX)

Samuel L. Jackson – The Last Days of Ptolemy Gray (Apple TV+)

Daniel Radcliffe – Stranger: The Yankovic Story (The Roku Channel) – WINNER

Sebastian Stan – Pam and Tommy (Hulu)

Ben Whishaw – This Will Hurt (AMC+)

Best Actress in a Limited Series or TV Movie

Julia Garner – Innovating Anna (Netflix)

Lily James – Pam and Tommy (Hulu)

Amber Midthunder – Prey (Hulu)

Julia Roberts – Gaslet (Starz)

Michelle Pfeiffer – First Lady (Showtime)

Amanda Seyfried – The Dropout (Hulu) – WINNER

Best Supporting Actor in a Limited Series or TV Movie

Murray Bartlett – Welcome to the Chippendales (Hulu)

Domhnall Gleeson – Patient (FX)

Matthew Goode – Presentation (Paramount+)

Paul Walter Hauser – Black Bird (Apple TV+) – WINNER

Ray Liotta – Black Bird (+ Apple TV)

Shea Whigham – Gaslet (Starz)

Best Supporting Actress in a Limited Series or TV Movie

Claire Danes – Fleishman in Trouble (FX)

Dominique Fishback – The Last Days of Ptolemy Gray (Apple TV+)

Betty Gilpin – Gaslet (Starz)

Melanie Lynskey – Candy (Hulu)

Niecy Nash-Betts – Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story (Netflix) – WINNER

Juno Temple – Presentation (Paramount +)

Niecy Nash-Betts won Best Supporting Actress in a Limited Series or TV Movie for Dahmer - Monster: The Jeffrey Dahmer Story

Niecy Nash-Betts won Best Supporting Actress in a Limited Series or TV Movie for Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story

BEST Foreign Language Series

1899 (Netflix)

Borgen (Netflix)

Extraordinary Lawyer Wu (Netflix)

Garcia! (HBO Max)

Kingdom Exodus (MOBI)

Kleo (Netflix)

My Brilliant Friend (HBO)

Pachinko (Apple TV+) – WINNER

Tehran (Apple TV+)

BEST animated series

Blue (Disney +)

Bob’s Burgers (Fox)

Primal Genndy Tartakovsky (adult swim)

Harley Quinn (HBO Max) – WINNER

Star Trek: Lower Decks (Paramount+)

Undo (Prime Video)

The best modern offer

The Amber Raven Show (Peacock)

Full Frontal with Samantha Bee (TBS)

The Kelly Clarkson Show (NBC)

Last Week Tonight with John Oliver (HBO) – WINNER

Late Night with Seth Meyers (NBC)

Watch what happens live with Andy Cohen (Bravo)

Best Comedy Special

Fortune Feimster: Good Fortune (Netflix)

Jerrod Carmichael: Rothaniel (HBO)

Joel Kim Poster: Psychosexual (Netflix)

Nikki Glaser: Good Clean Filth (HBO)

Norm MacDonald: Nothing Special (Netflix) – WINNER

Will it kill you to laugh? Starring: Kate Berlant, John Early (Peacock)

Leave a Comment